Psikoteknik Merkezi

Sağlık Bakanlığı’nca Yetkilendirilmiş olan Meskom Psikoteknik Değerlendirme Merkezi açıldığı günden itibaren 4.932 test gerçekleştirdi.

Psikoteknik Nedir ?

Psikoteknik belgesi kişinin algı, refleks ve dikkat konusundaki zihinsel yeteneklerini ölçen 12 adet testten oluşan psikolojik bir değerlendirme testidir. Kişi testin içeriğini ve test esnasında yapması gerekenleri açıklamalarla öğrenerek testi çözer. Test işlemi bittikten sonra test esnasında alınan puanlarla yeterli veyahut yetersiz şeklinde bir sonuç alınır. Kişi test sonucundaki raporu psikolog tarafından e-rapor sistemi üzerinden imzalanarak kişiye geçerli süre içerisinde psikiyatriye gitmesi gerektiği bilgisi verilir. Son işlem olan psikiyatrist muayene sürecinden sonra kişinin e-nabız sistemleri ve e-devlet üzerinden trafik denetmenlerince kullanılan POLNET ve POLCEP’ten görüntülenebilecek 5 yıl geçerliliğe sahip bir psikoteknik belgesi sahibi olur.

Psikoteknik neden alınır ?

Psikoteknik belgesine ihtiyaç duymanın farklı koşulları vardır. Yaygın olarak kişiler ticari araç kullanımı dolayısıyla bu belgeye sahip olmak için başvuracakları gibi aynı zamanda trafik denetmenlerince yazılacak cezalar ve tutanaklardan sonra da bu belgeye ihtiyaç duyabilirler.

Ticari araç kullanımı dışında psikoteknik belgesi neden alınır ?

Kişilere yazılan cezalarda trafik denetmenlerince el konulan ehliyeti geri almanın koşulu bazı durumlarda psikoteknik testine girmek olabilir. Bu koşullar nelerdir ?

Drift ve spin’in ilk cezası,

Aynı yıl içerisinde kırmızı ışık ihlali dolayısıyla belgesi 2 ve daha fazla süre ile alınanlar,

Kişiler alkol ve uyuşturucu ile 3. Kez trafikte bulunursa (Stajyer ehliyette 1. Kez),

Hız sınırı 1 yıl içerisinde 5 kere ihlal edilirse,

100 ceza puanı aynı yıl içerisinde 2 defa doldurulursa, kişiler trafik denetmenlerince beklemeleri gereken süreden sonra kişileri ehliyetlerini geri almak üzere psikoteknik testine yönlendirirler.

(Stajyer ehliyete sahip olanlar için bu süreler değişebilmektedir.)

GEREKLİ EVRAKLAR

  • Ehliyet
  • Kimlik
  • 1 Adet vesikalık veya Biyometrik fotoğraf

Randevu için bizi arayın : 0224 441 80 05

Bilgi Al!
Yardımcı Olabilir Miyiz?
Merhaba, hizmetlerimiz ile ilgili yardımcı olabilir miyiz?